Links:
Vejret:
Erhvervsfiskeri - ferskvand:
Lystfiskeri:
Langå Sportsfiskerforenings  www.langaa-sf.dk 
Nordjysk Lystfiskeriforenings http://www.nl1917.dk/
Bredejere:
Mossølodsejerforening Mossoelodsejerforening.dk
Akvakultur:
Dansk Akvakultur www.danskakvakultur.dk
Åleproducentforeningen  www.aaleprod.dk 
Økologisk fiskeopdræt www.eco-aquafish.dk
Direkte salg af fisk fra dambrug   www.direktefradambrug.dk
Dansk Aquakultur Forskning www.dfu.min.dk/aqua
Danske fiskeopdrættere:
Rens Dambrug www.rens-dambrug.dk
Hoven Dambrug  www.hoven-dambrug.dk
Hellevad Mølles Dambrug  www.forel.dk
Vork Dambrug www.vorkdambrug.dk
Skravad Mølle Dambrug www.skravadfiskepark.dk
Hvide Sande Dambrug  www.hvidesande.dk/fd/
Lundby Dambrug www.lundbyfisk.dk
Refsgård Fiskeri www.refsgaard-fisk.dk
Vestermølle Dambrug www.vestermollefisk.dk
Myndigheder:
Folketinget www.folketinget.dk
Fødevareministeriet www.fvm.dk
Retsinformation www.retinfo.dk
Links til ministerier og direktorater www.netborger.dk/links.asp?idx=4
Kommuner
Miljøcentre
Forskning mv.
Danmarks Miljø Undersøgelser www.dmu.dk
Dansk Skaldyrscenter www.skaldyrcenter.dk
Andre vigtige organisationer:
Danmarks Naturfredningsforening  www.dn.dk
Dyrenes beskyttelse www.dyrenes-beskyttelse.dk
Museer mv.:
Ferskvandscentret / AQUA www.ferskvandscentret.dk
Ferskvandsmuseet i Ry  www.ferskvandsmuseet.dk
Fiskeriets Hus, Hvide Sande www.fiskerietshus.dk
Nordsøcentret www.nscentre.dk
Esbjerg Fiskerimuseum www.fimus.dk
Lystfiskersøer i Danmark:
Hvilested www.hvilested.dk
Lystfiskersøer i udlandet:
Andet:
Danske Ørredsøer www.dansee.dk
Det lille røgeri www.detlilleroegeri.dk
Ålekisten – Klejtrup www.aalekisten.dk
Fiskerøgeriet, Katrinedal  www.fiskeroegeriet.dk
2gangeomugen www.2gangeomugen.dk
Sportsfiskerforeningen SALAR www.salar-nibe.dk